מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן


בתאריך 4 בפברואר 2018 פרסמה רשות המסים הודעה לציבור בנושא "העברת הדיווח על רכישות מהרש"פ ומכירות לרש"פ לדיווח המפורט" (להלן: "ההודעה"), לפיה נקבע כי עוסקים המדווחים באופן מפורט על עסקאותיהם מול עוסקים מהרש"פ יהיו פטורים מהגשת טפסי מע"מ 878 (רכישות מרש"פ) ו- 879 (מכירות לרש"פ).

 

כפי שידוע, ההתחשבנות בין הצדדים (בעסקאות מול עוסקים מהרש"פ) התבצעה נכון למועד פרסום ההודעה על גבי טופס מע"מ 878 (רכישות מרש"פ) ו-879 (מכירות לרש"פ). כמו כן, הדיווחים התבצעו מדי חודש באופן ידני בצירוף העתקי חשבוניות רכישה או מכירה והועברו ליחידת הקמר"פ (יחידת קישור מע"מ לרש"פ) בדואר רשום. במסגרת ההודעה כאמור, נקבע כי עוסקים המבצעים עסקאות מול עוסקים מהרש"פ ומדווחים באופן מפורט, יהיו פטורים מהגשת טפסי 878 ו-879 באופן ידני תוך קביעת כללים חדשים לדיווח. עוד נקבע במסגרת ההודעה כי תחולתו של ההסדר החדש כאמור הינה תוך 90 ימים מיום פרסום ההודעה. בתאריך 6 באוגוסט 2018 פרסמה רשות המסים תזכורת/הבהרה להודעה משעברו 90 ימים.

 

להלן נסקור בקצרה את כללי הדיווח החדשים החלים על עוסקים המדווחים באופן מפורט בהקשר של עסקאות המבוצעות מול עוסקים מהרש"פ:

  • הדיווח המפורט יכלול שני סוגי מסמכים -
  1. תשומות ספק מהרש"פ: יש להקפיד על סיווג נכון של ספק מהרש"פ ומספר עוסק, תוך ציון 7 ספרות של מספר חשבונית P ודיווח על החשבונית תוך 6 חודשים מיום קבלתה, אחרת תישלל הזכות לניכוי מס תשומות בגינה .
  2. עסקאות לקוח רש"פ: יש להקפיד על סיווג נכון של לקוח מהרש"פ ומספר העוסק שלו, תוך ציון 7 ספרות של חשבונית.
  • שדה האסמכתא יכיל את מספר האסמכתא של חשבונית ה- I בלבד.
  • כל עסקה בכל סכום מול עוסקים מהרש"פ תדווח במסגרת הדיווח המפורט, שכן היא משמשת בסיס להתחשבנות כספית ועל בתי התוכנה להיערך לכך בהתאם.
  • תנועות שגויות: המערכת תציג בדיווח המפורט חריגה נוספת שתקרא "אי התאמה בדיווח חשבוניותP\I " בה יכללו מקרים של אי התאמה והמייצג יוכל להיכנס למערכת ולתקן.
  • רשות המסים תראה במי שדיווח כאמור לעיל כמי שעשה את המוטל עליו לעניין צו מס ערך מוסף (דרישת דוחות נוספים), התשנ"ו-1996 וכמי שעשה את המוטל עליו בעניין הדיווח לפי ס' 38(ג)(2) לחוק מס ערך מוסף.
  • אופן הדיווח המפורט יתנהל כפיילוט במשך שנה אחת ולאחר מכן ייבחן הנושא ע"י רשות המסים.

    >> קראו כאן עוד בעניין התנהלות מול עוסקים מהרשות הפלסטינית.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מכירת נדל"ן שהושבח כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

בית המשפט קבע לאחרונה כי יש לראות במכירת נדל"ן שהושבח כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי - קראו כאן בהרחבה בעניין [ע"מ 58172-01-16 בניזרי נ' פ"ש ירושלים 3].

סיווג אופציה ייחודית במקרקעין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

סיחור אופציה תוך התחייבות הרוכש לממש את האופציה אינה פוגעת בסיווגה כ-"אופציה ייחודית במקרקעין" - קראו כאן בעניין ע"א 2670/19 מנהל מיסוי מקרקעין חדרה ואח' נ' אי.אס.אל אשל נדלן בע"מ ואח'.

פיצוי בעקבות פינוי מקרקעין פטור ממס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

בית המשפט המחוזי נדרש לשאלה האם מנהל מיסוי מקרקעין רשאי לחזור בו מהחלטתו לסווג מכירת בית הורי העוררים כ"זכות במקרקעין". במידה וכן, יידרש בית המשפט לשאלה האם אכן מדובר ב"זכות במקרקעין" או לאו (13864-04-18 וויס ואח' נ' מנהל מיסוי מקרקעין (מרכז).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם