מאת: אלי דורון, עו"ד


טיפול משפטי בקבלת החזרי מע"מ ו/או החזרי מס הכנסה ע"י עו"ד ורו"ח יוצא רשויות המס

רשות המס בישראל פועלת בקדחתנות לטובת גביית מס אמת מכלל תושבי ונישומי מדינתנו - שכירים, עצמאים, קבלנים, פרטיים וחברות. לטובת העניין עומדים לזכות רשות המס מגוון רחב של חוקים, נהלים וכלים ואלה משמשים את הרשות, אם לטובת דרישת תשלום מס העולה על המוצהר על ידי הנישום בדו"חות השוטפים המוגשים על ידו לרשות המס ואם לטובת גביית המס בפועל, לאחר שדרישות המס הפכו להיות סופיות וחלוטות. מטבע הדברים לרשות המס כלים רבים, לרבות חוק ספציפי, פקודת המיסים (גביה), הדן בדרכים מקוצרות ומהירות לטובת גביית מס מסרבנים.

 

כספים אלה נגבים ביעילות על ידי הרשות, אם כניכוי מס במקור ואם באופנים אחרים. כך לדוגמא, מערכת המס הישראלית מטילה על כלל העוסקים אחריות לגביית מס במקור, משמע מס שאמור להיות משולם על ידי אחרים, שכירים, עצמאים, קבלנים ועו"ד. כך יוצא שחלק ניכר מהמס אותו גובה המדינה מכלל אזרחיה, מגיע אליה בדרך של ניכוי מס ו/או בדרכים אחרות. החוק גם קובע כי אלה שאמורים לנכות מס במקור עבור אחרים ונמנעים מלעשות כן, מבצעים עבירה פלילית ומוטלות עליהם במקביל גם סנקציות אזרחיות. יוצא שלרשות המס, במקביל למערכת הגביה שלה, מנגנון גדול ומורכב ההופך את כל המעסיקים בישראל ואת כל העוסקים והפעילים עסקית – לגובים של הרשות והיה ואלה לא יגבו את הנדרש – יענשו.  

 

מבלי לפגוע באמור לעיל, קורה לא אחת כי האזרח מגלה כי המס ששולם על ידו לרשות המס, אם כשכיר, אם כעצמאי ואם בכל דרך אחרת, עולה על המס אותו הוא אמור היה לשלם על פי דין ומשכך מבקש הוא מהרשות, בשלב כזה או אחר, לקבל את אותו מס בחזרה. קבלת המס בחזרה, בפרט אם מדובר בסכומים מהותיים, נתקלת לא אחת בהתנגדות לא פשוטה מצד רשות המס. כך יוצא שאזרחים רבים המבקשים לקבל מס ביתר בחזרה מוצאים את עצמם מול מפקחי מס המבקשים לבחון היטב את פשר הבקשה, ובנוסף לבחון את העסק בכללותו ולראות האם ועד כמה זכאי אותו פונה לקבל החזר מס. לא פלא שישראלים רבים מרגישים כי רשות המס מאוד לא אוהבת להחזיר כספים לאזרחים ובשעה בה היא נדרשת לעשות כן, עומדת היא על רגליה האחוריות במטרה להימנע מכך. ואכן, לא אחת יוצא כי עת מבקש האזרח החזר, יוזמת הרשות ביקורת בעסק ולפעמים מעלה היא במסגרת אותה ביקורת מגוון רחב של טענות ומענות אשר יש בהן כדי לנטרל את יכולתו של האזרח לקבל בחזרה את המס ולפעמים אף לשלם מעבר למס אותו הוא ביקש לקבל בחזרה. נוסיף כי נכון להיום, אולי יותר מבעבר, רשות המס מורכבת ממפקחים, מבקרים, רכזים ועוד אנשי מס איכותיים ונבונים ביותר, להם ידע וניסיון רב בבחינת סבירות דיווחי העסק, כך שאין זה פלא כי יש ביכולתם, בשעת בה מוגשת בקשה להחזר, לאתר מגוון בעיות או סטיות בפעילות העסקית, ואלה העשויים להקים עילה לאיפוס החזר המס ולפעמים אף לדרישת מס העולה על הסכום שנדרש להחזר.
 
על כך יש להוסיף, כי על רשות המס עומס רב, אלפים רבים של תיקים לבחינה. חלק גדול מהתיקים כלל לא נבחן וזאת בשל חוסר כוח אדם ולחץ בעבודה. מאידך, כאשר אזרח מבקש לקבל החזר מס – אוטומטית כל הזרקורים מופנים אליו, התיק שלו עובר לבחינה ובדיקה מדוקדקת, מה שככל הנראה לא היה קורה לו לא היה נדרש החזר ואז בבדיקה עלולים לעלות להם אין ספור פרמטרים בעייתים, בדרך כלל מוצדקים, להם השלכות המס העלולות להביא לידי נטרול הזכאות להחזר מס. עוד נוסיף, כי רשות המס, בשורה התחתונה, מחויבת לקופת המדינה. היא אמורה להבטיח גבייה אמתית ומרבית ולשם כך, עת נדרש החזר, תבדוק היא במשנה זהירות את מהות ההחזר ונכונותו. הזהירות מצד הרשות מתגברת וזאת משום שיש בנמצא נוכלים רבים אשר ניצלו ומנצלים גם היום את מערכת המס הישראלית לטובת גבייה של החזרים בהיקף מיליונים רבים של שקלים, להם הם לא זכאים. רשות המס, מטבע הדברים, אינה יכולה לדעת על הנישום ואין ביכולתה להניח מראש עד כמה הוא פועל בתום לב ובחוקיות ומשכך, ניגשת היא בחשדנות לא מבוטלת, עת נדרש החזר מס, במיוחד אם הוא גדול. במקרים שכאלה הרשות עושה המוטל על ידה לטבת גביית מס אמת.


כיצד אנחנו יכולים לסייע לך בנושא?

בכל אותם מקרים בהם רשות המס מערימה קשיים, משרדנו יודע לעזור. משרדו מתמחה בדיני מסים, מורכב מעו"ד אשר בעברם ייצגו את רשויות המס וכאלו אשר נמנו על צוות העובדים של רשות המס וטיפלו שם בגבייה של מס מגורמים כאלה ואחרים. כך יוצא שלמשרדנו הידע והיכולת לעזור לאזרחים המבקשים לקבל את החזר המס, מכל סיבה שלא תהיה ולהביא לידי גבייה מרבית ומהירה.
 
משרדנו יודע להתנהל מול מקבלי ההחלטות בתוך רשות המס ובמידת הצורך לערב לשכות משפטיות של רשות המס. היה וגם אלה לא עוזרים – יודע משרדנו לפנות לבית המשפט המוסמך, על סמך טיעון משפטי חזק ולהביא לך הלקוח את המס לו הנך זכאי. אנו יודעים לעשות כן, במקצועיות ובמהירות. אנו יודעים לפנות לרשות, להציג בפניהם את הטיעון המנצח ולעשות כל שניתן לטובת סיום המחלוקת במהירות. לזכות משרדנו גם פסקי דין בהם נאלצנו להתנהל מול הרשות בבית המשפט ולזכות. משכך, ככל ויש לך בעיה של החזרי מס, מוזמן אתה ליצור עמו קשר במיידי. ככל שתפנה אלינו מוקדם יותר, כך יקל עלינו לגבות עבורך את ההחזר באופן יעיל יותר. אנו מציעים לך לא לחכות ולנסות להכניס אותנו לתמונה כבר בשלבים הראשונים. לשלב בו מוגשת הבקשה השלכות מהותיות - טעויות הנעשות בשלבים הראשונים עלולות לפגוע בסיכוי לקבל את החזר המס.
 
התקשר אליי, אל תחכה... נפגש ונקדם מיידי את עניינך!
התקשר כעת לעו"ד אלי דורון -
0544251054
 
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

האם מכירת קרקע לרשות מקרקעי ישראל מהווה הפקעה לצרכי מס?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

לאחרונה ניתן בבית המשפט לעניינים מנהליים מרכז-לוד פסק דין ו"ע 32465-05-18 ויטנר ואח' נ' מנהל מיסוי מקרקעין רחובות שעסק בשאלה האם מכירת קרקע לרשות מקרקעי ישראל מהווה הפקעה לצורכי מס הזכאית לשיעור מס מופחת בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין.

החזרי מע"מ בגין חשבוניות שהוצאו ולא שולמו ע"י מקבל החשבונית/ מזמין העבודה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

על העוסק לשלם את המע"מ בגין העסקאות שביצע פחות המע"מ אותו הוא שילם בגין התשומות שלו .ההפרש חייב להיות משולם במועדו או שעלול הוא להימצא בחשיפה פלילית ובחשיפה אזרחית.

מס שבח מוטב על דירה שייעודה התכנוני אינו דירת מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

ביום 19 בנובמבר 2019 ניתן פסק הדין 52894-03-17 שטיין ואח' נ' מדינת ישראל על ידי ועדת הערר לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 בעניין החלת מס שבח מוטב על דירה שלפי ייעודה התכנוני המקורי הוגדרה כמחסן, חדר הסקה, "גרז'" (מוסך).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם