מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)


ככל שהשימוש במטבעות ווירטואליים הולך וגובר, כך גם הרגולציה הבנקאית על המטבעות הווירטואליים מתהדקת. כידוע, קיימים כיום עוסקים רבים (הן יחידים והן חברות) אשר כל עיסוקם הינו השקעות במטבעות וירטואליים המניבות להם רווחים. יחד עם זאת, כאשר אותם משקיעים מבקשים להפקיד את כספיהם בבנקים על מנת שיוכלו למשוך אותם בעתיד, הבנקים מערימים עליהם קשיים באופן שאינו מאפשר למשקיעים ליהנות מפירות השקעותיהם.
 
האמור מקבל משנה תוקף במקרים בהם המשקיעים הינם חברות סטארט-אפ המגייסות מיליוני שקלים באמצעות הנפקת מטבע ראשונית ("ICO"), כאשר נזכיר כי חברות אלו לאו דווקא עוסקות בתחום של המטבעות הווירטואליים. כך למשל, חברה המייצרת מוצר ומעוניינת למכור אותו בעתיד או חברה המפתחת תוכנה מסוימת שבאמצעותה מעוניינת להעניק שירותים עתידיים, מוצאת היא לנכון לגייס כספים לצורך הקמתה והתנהלותה באמצעות ICO, כך שתוכל להפקיד את הכספים שהיא גייסה בבנקים ולמשוך אותם לטובת התנהלותה השוטפת, תשלום משכורות ואף מסים.
 
במקרים בהם הבנקים אינם מאפשרים הפקדת הכספים אשר גויסו באמצעות ה-ICO ומשיכתם, החברות הללו אינן יכולות להתקיים בישראל ולהמשיך ולפתח את הטכנולוגיה, דבר אשר מוביל להעברת מרכזי הפיתוח שלהן ואת פעילותן לחו"ל. אין ספק כי חלק מחששותיהם של הבנקים בישראל הינו מוצדק במידה מסוימת, וזאת בשל החשש לביצוע עבירה על החוק לאיסור הלבנת הון, שכן כפי שידוע, על הבנקים מוטלת אחריות רבה לבדוק ולאמת את מקור הכסף המופקד בהתאם להוראות חוק איסור להבנת הון. יחד עם זאת, אנו בדעה כי על הרגולטורים ועל הבנקים למצוא דרך המאפשרת הזרמת הכספים לישראל והבטחת המשך התנהלותן של החברות השונות בארץ מבלי שיצטרכו להעביר את מרכזי הפיתוח שלהם ואת פעילותם לחו"ל, דבר אשר יוביל ללא ספק לפגיעה בהתפתחות וצמיחת הכלכלה בישראל.
 
בהקשר זה, נציין כי בסוף חודש מרץ 2018 פורסמה על ידי משרד האוצר טיוטת צו איסור הלבנת הון שאמור לחול בין היתר גם על נותני שירותים פיננסיים במטבעות ווירטואליים (בעניין זה, ראו גם את מבזקנו מיום 20 ביוני 2018 בעניין רישיון לחלפנות במטבעות ווירטואליים), כאשר הצו נועד לתת וודאות רגולטורית לעוסקים בתחום המטבעות הווירטואליים ולהגדיר את כללי ההתנהלות והפעילות בתחום. 
 
לאור האמור, המלצתנו הינה להתנהל באופן מקצועי ושקוף מול הבנקים על מנת להבטיח את המשך פעילותן של החברות העוסקות בתחום המטבעות הוירטואליים בישראל.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם