מאת: אלי דורון, עו"ד; אסף גרשגורן, עו"ד; עמית משה כהן, עו"ד


בית המשפט המחוזי בת"א חייב את בנק הפועלים לקבל כספים ממכירת ביטקוין

לאחרונה עדים אנו להסלמה קיצונית במלחמתם של הבנקים בביטקוין ובשאר המטבעות הוירטואליים. במה שנראה כמו מדיניות מתוכננת לחיסול ממוקד, מונעים הבנקים מלקוחותיהם את האפשרות להחזיר לחשבונותיהם בישראל כספים מחו"ל שמקורם במטבעות וירטואליים, אף שהלקוחות מבקשים להצהיר על תנועת הכספים ולשלם עליהם מיסים כדין.
 
בנסיבות אלו, פנה אל משרדנו לקוח של בנק הפועלים אשר מכר לאחרונה 20 מטבעות ביטקוין באמצעות זירת מסחר מוכרת באירופה בתמורה לסך של כ-195,000$ - תקבול אותו סירב בנק הפועלים להפקיד לחשבונו. לטענת הבנק קיים היה יסוד סביר לחשש כי פעולת מכירת הביטקוין קשורה להלבנת הון ולמימון טרור, זאת חרף המצאת שורה ארוכה של מסמכים ואסמכתאות שהיה בהם כדי להעיד על מקור הכספים ששימשו לרכישת הביטקוין וכן כדי להתחקות אחר נתיב הכסף, החל ממועד הרכישה ועד למועד המכירה בפועל. כמו כן, התקבול שהתקבל אף דווח ע"י הלקוח כדין לרשות המיסים. אלא שבכל אלו לא היה כדי לשכנע את הבנק, שעמד בכל תוקף על סירובו ואף הודיע ללקוח כי בכוונתו להשיב את הכספים לזירת המסחר בתוך שבוע ימים. במצב דברים זה לא נותר ללקוח, באמצעות עו"ד אסף גרשגורן ועו"ד עמית משה כהן ממשרדנו, אלא להגיש תובענה לביהמ"ש המחוזי בת"א למתן צו שיורה לבנק להפקיד את הכספים.
 
עיקר התובענה
עיקר התובענה נעוצה הייתה בחובתו של הבנק שלא לסרב לספק שירות בנקאי, ובכלל זה קבלת פיקדון כספי, מכוח חוק הבנקאות. הוראה זו מקורה בכך שהמחוקק הקנה לתאגידים הבנקאיים יתרון המצוי בייחוד השירות החיוני שהם מעניקים לציבור, ומשום כך יש לחייבם במתן שירות לכל המעונין בכך (כל עוד אין מדובר בסירוב סביר). בד בבד, הוגשה לבית המשפט אף בקשה למתן צו מניעה זמני, במטרה למנוע מהבנק את השבת הכספים לזירת המסחר. במסגרת כתבי הטענות שהוגשו ע"י הצדדים הובהר כי חשש הבנק להלבנת הון הנו מופרך וכי אין בינו לבין נסיבות המקרה של הלקוח ולא כלום. בפועל, דובר היה בעסקה בודדת למכירת מטבעות ביטקוין – פעולה כשרה, מתועדת ומדווחת – שבוצעה בזירת סחר מרכזית ומוכרת בעולם, ושניתן להתחקות אחריה ללא קושי, החל ממועד הרכישה ועד למועד המכירה ומבלי שייוותר אף לא שמץ של ספק בקשר עם חוקיותה וכשרותה. ואכן, בדיון שנערך בפני כב' השופטת לימור ביבי בעניין הבקשה למתן צו המניעה הזמני, הבהיר בית המשפט הנכבד כי בנסיבות המקרה לא קיים חשש כלשהו לעבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות מיסוי. במצב דברים זה נאלץ הבנק להסכים כי הכספים יופקדו בחשבון הלקוח לאלתר ובכך התקבלה הלכה למעשה תביעתו במלואה.
 

תקדים חשוב! 
המדובר בתקדים חשוב המחייב את המערכת הבנקאית כולה לשקול שוב את בחינת מדיניותה לגבי כספים אשר מקורם בעסקאות מטבע וירטואלי, תוך שמבוצעת בדיקה אמיתית ועניינית לכל טרנזקציה אד הוק, ולא שלילה אוטומטית של כל עסקה ועסקה מבלי לבחון אותה לגופה. עוד נוסיף כי בית המשפט אף דחה את בקשת הבנק למתן צו איסור פרסום בפרשה - בקשה ממנה ניתן ללמוד לא מעט על חששותיו של הבנק ממטבע הביטקוין ודומיו.
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 3.42 ע"י 7 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם