מאת: אלי דורון, עו"ד ; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); דור שיוביץ, משפטן


כולנו כבר יודעים על דבר קיומם של המטבעות הוירטואליים - המטבעות הדיגיטליים דוגמת ביטקוין ולייטקוין כבר מזמן הינם בגדר תופעה קיימת אשר רבים ברחבי העולם ואף בישראל משקיעים כספים רבים ברכישתם והמסחר בהם מתבצע באופן תדיר.
 
הזינוק המטאורי בשווים של מטבעות אלה מרתק אנשים רבים מהציבור הרחב. עם זאת, נכון להיום, אין גישה אחידה בכל הקשור לרגולציה של השימוש בהם כמטבע. נכון להיום, פורסמו על ידי רשות המיסים שתי טיוטות חוזר וכן חוזר אחד רשמי המפרש את עמדת רשות המיסים באשר להשלכות המס הנובעות ממטבעות וירטואליים:
יש הטוענים כי מטבעות וירטואליים הינם העתיד בהתגלמותו - עובדה זו עדיין לא מבוססת במאת האחוזים, אך בהחלט נראה, על סמך כמות מיזמי האינטרנט מבוססי המטבעות הווירטואליים המתגבשים מדי יום, כי אכן המשק העולמי צועד לעבר אותה התנהלות ווירטואלית, מושתתת מטבעות וירטואליים.
 
בין העוסקים, הסוחרים והמשקיעים במטבעות הווירטואליים, יש המפתחים את פעילותם באמצעות מתכנתים ואנשי מחשבים ישראליים ויש המפעילים מתכנתים הממוקמים בהודו; יש המשלמים למתכנתים עבור עבודתם במזומן ויש המשלמים לאלה בדרך של שיתופם במיזם; יש המקימים חוות שרתים בסין וביעדים רחוקים אחרים ויש בנמצא כאלה המקימים חוות שרתים לטובת כרייה כאן בארץ, ממש בתוך ביתם.
 
אינספור מיזמים בתחום
בין העוסקים במטבעות הווירטואליים, יש שבחרו להקים חוות שרתים לכריית מטבעות וירטואליים, תוך ניצול משאבי הטבע והאנרגיה. כך למשל, חברות רבות העוסקות בכריית ביטקויין, בחרו תוך תכנון אסטרטגי, להקים את חוות השרתים שלהם דווקא באיסלנד שהפכה למרכז בינלאומי לכריית מטבעות וירטואליים. הסיבה לכך, טמונה בעובדה שהקור העז והרוחות ששוררות שם, מנוצלות באופן אידיאלי לצורך קירור חוות השרתים אשר צורכים כמויות אדירות של אנרגיה, שכן, כרייה של מטבעות וירטואליים דוגמת ביטקויין, דורשת מחשבים חזקים אשר על מנת להפעילם ולהחזיקם, דרושים כמויות אנרגיה בלתי נדלות. 
מנגד, יש המסתפקים במינוף יכולתם השיווקית על סמך פלטפורמה אינטרנטית של אחרים ויש המעדיפים לייסד עבור פועלם אתר ייחודי משלהם, יש המאפשרים סחר והתנהלות באמצעות מטבעות וירטואליים בלבד ויש המאפשרים המרה של מטבעות רגילים, דוגמת אירו או דולר במטבעות קריפטוגרפים. כמו כן, יש המבצעים עסקאות של קנייה ומכירה של מטבעות ווירטואליים ויש המעדיפים להתמקד בעסקאות תיווך. יש הפועלים באופן חשאי כיחידה קרבית הפועלת מתחת לרדאר ויש הפועלים תוך יח"צון פועלם ופרסום תשואתם לטובת גיוס חברים נוספים.
 

יש המדווחים כבר עתה, כמתחייב על פי דין, על הכנסתם מפעילות זו ויש רוב גדול הנמנע מדיווח לרשויות על ההכנסות המתקבלות. יש המקימים מיזמים קריפטוגרפים באמצעות חברות או מבנים בין-לאומיים ויש המעדיפים לפעול באמצעות חברה ישראלית. כך יוצא שכמות המיזמים הולכת וגדולה, מספר הרעיונות גדל עוד יותר, כשלנגד כל אלה עומדת רגולציה חלקית ורשויות שעדיין לא ממש החליטו האם לבלוע או להקיא את אותו שחקן חדש וקריפטוגרפי.
 
כל אלה צפויים לייצר סוגיות משפטיות רבות בתחומים שונים לרבות מיסים, הלבנת הון, קניין רוחני, שוק ההון ועוד. על כן, אין זה מופרך שבעתיד הלא רחוק, יתווסף אף ענף משפטי העוסק כולו במטבעות הווירטואליים ועורכי הדין יתבקשו ללמוד ולספק שירות משפטי מקיף בנושאים אלה.
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם