מאת: אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) - מאור עייש, משפטן


בית המשפט העליון קיבל ביום 10.04.11 באופן חלקי את ערעורו של אהרון פינטו על פסק דין שניתן כנגדו בבית המשפט המחוזי בנצרת מיום 27.04.09 (ע"א 4975/09).
הרכב השופטים אימץ את טענותיו של ב"כ המערער- עוה"ד ירון טיקוצקי ועו"ד אפי אוחנה,ממשרד דורון, טיקוצקי, צדרבוים וקבע כי יש לסווג חלק מתמורה שנתקבלה בידי המערער כמכירת מוניטין, המקנה חבות מופחתת במס.

המערער ניהל במשך 40 שנה תחנת דלק של חברת פז אותה ירש מהוריו. ביום 31.7.02 נערך חוזה בין המערער לחברת פז, לפיו סוכם כי חברת פז תשלם למערער סך של 3.55 מליון ₪ בגין הפסקת ההתקשרות ביניהם.
המערער דיווח על העסקה לפקיד שומה עפולה בשנת המס 2002 וסיווג את התמורה כהכנסת מוניטין, אלא שפקיד השומה טען כי יש לסווג את התמורה כרווח הון רגיל.
בית המשפט המחוזי דחה את הערעור שהוגש על ידי המערער על השומה שהוצאה לו, לאחר שקבע כי לשון ההסכם אינה מתייחסת למכירת מוניטין ומשום שלעניות דעתו ממילא לא צלח בידו של המערער להוכיח קיומו של מוניטין. בעקבות כך הוגש ערעור לבית המשפט העליון.

ב"כ המערער, עוה"ד ירון טיקוצקי ואפי אוחנה, ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, צדרבוים, עמיר, מזרחי ושות', הציגו בפני בית המשפט העליון פסיקה התומכת בגישת המערער לפיה יש לפרש את ההסכם ככזה המעיד על מכירת מוניטין על אף שהמונח מוניטין אינו מאוזכר במפורש בהסכם והראו כי בנסיבות המקרה המערער הוכיח כי נצבר לתחנת הדלק מוניטין אשר הועבר לפז.

בית המשפט העליון עמד בפסק דינו על הקושי הרב הכרוך בהגדרה ובכימות של "מוניטין" ככלל, ובנסיבות במקרה הנדון בפרט, אך קבע כי לאור הפסיקה והמארג העובדתי שהציג ב"כ המערער, לרבות העדים שהעידו במהלך המשפט, הוכיח המערער כי נצבר מוניטין לעסקו, וקבע כי יש לקבל את הערעור באופן חלקי כך ש- 15% מסך התמורה שהתקבלה מהעסקה עם חברת פז יסווג כמוניטין, בגינם יחויב המערער בשיעור מס מופחת.

כמו כן, לנוכח התוצאה אליה הגיעה בית המשפט העליון, חויב פקיד השומה בהוצאות המערער ושכ"ט עו"ד בגין שני ההליכים בסך 10,000 ₪.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

מכירת נדל"ן שהושבח כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

בית המשפט קבע לאחרונה כי יש לראות במכירת נדל"ן שהושבח כעסקת אקראי בעלת אופי מסחרי - קראו כאן בהרחבה בעניין [ע"מ 58172-01-16 בניזרי נ' פ"ש ירושלים 3].

סיווג אופציה ייחודית במקרקעין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

סיחור אופציה תוך התחייבות הרוכש לממש את האופציה אינה פוגעת בסיווגה כ-"אופציה ייחודית במקרקעין" - קראו כאן בעניין ע"א 2670/19 מנהל מיסוי מקרקעין חדרה ואח' נ' אי.אס.אל אשל נדלן בע"מ ואח'.

פיצוי בעקבות פינוי מקרקעין פטור ממס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

בית המשפט המחוזי נדרש לשאלה האם מנהל מיסוי מקרקעין רשאי לחזור בו מהחלטתו לסווג מכירת בית הורי העוררים כ"זכות במקרקעין". במידה וכן, יידרש בית המשפט לשאלה האם אכן מדובר ב"זכות במקרקעין" או לאו (13864-04-18 וויס ואח' נ' מנהל מיסוי מקרקעין (מרכז).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם