מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין רואה חשבון - רותם סלע, משפטנית


תביעות לשינוי גיל מתבצעות לרוב עקב רישום לא נכון אשר מתגלה לאחר מעשה ובעצם משפיע על שורת זכויות וחובות ביניהן זכאות לקצבאות זקנה, זכויות פנסיה, זכאות למשכנתאות, מועד הגיוס לשירות החובה בצה"ל, אורך השירות בצה"ל ועוד, ועל כן נשקלות בכובד ראש רב. שינוי גיל מוסדר באמצעות חוק קביעת גיל, תשכ"ד – 1963 ותביעות בעניינו מוגשות לבית משפט לענייני משפחה אשר בתחום שיפוטו מתגורר האדם מגיש התביעה. במצב דברים בו לאדם אין מקום מגורים קבוע בישראל, ניתן להגיש הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב. ערעור על פסק דין לעניין זה יוגש לבית המשפט המחוזי.

אדם התובע תביעה לשינוי גילו , עליו לסתור את תאריך לידתו המקורי הרשום במרשם האוכלוסין. ע"מ לעמוד בתנאי סתירה זו על המבקש לעמוד בשני מבחנים אשר ניתן למצוא בסעיף 3 לחוק מרשם האוכלוסין, תשכ"ח-1965, הקובע כי הרישום במרשם האוכלוסין מהווה ראייה לכאורה לנכונות פרטי הרישום. תחילה, עליו להוכיח כי נפל פגם בהליך הרישום המקורי ולאחר מכן להוכיח מהו תאריך לידתו האמיתי. כמו כן חשוב לציין כי תהליך זה עליו להיעשות רק במהלך חייו של אדם ולא לאחר מותו ע"י אחרים.

על פי פסק הדין בע"א 355/59 הרינג נ' היועמ"ש נטל הוכחת יסודות אלו מוטל באופן מוחלט על מגיש התביעה לשינוי גיל ומידת ההוכחה הנדרשת היא הקבועה במשפטים מסוג אזרחי. על התובע לשכנע את בית המשפט כך שתהיה לו, לבית המשפט, האפשרות לבסס מסקנותיו על סמך הוכחות במידה הדרושה במשפטים אזרחיים.
בית המשפט לענייני משפחה פועל על פי דיני הראיות, משמע יש להגיש לבית המשפט ראיות חד משמעיות לגיל לו טוען המבקש. חשוב לציין כי כאשר מאחורי תביעתו של התובע לשינוי גיל קיים בין השאר אינטרס כלכלי, יהיה נטל ההוכחה עליו כבד מהרגיל.

אם כך, באילו אמצעים יכול תובע בתביעה לשינוי גיל, להוכיח את תאריך לידתו המקורי (ה"אמתי")? הראייה החזקה ביותר תהיה תעודת לידה המראה כי הגיל בתעודה אינו הגיל הרשום הנכון. במצב דברים בו לא קיימת תעודת לידה לתובע לשינוי גיל, ניתן יהיה להביא כראייה תעודה ציבורית אחרת אשר מצוין בה יום לידתו של המבקש. תעודה כזו אף כי כשלעצמה אינה הוכחה מכרעת לגילו של אדם לא תהווה ראיה חותכת כמו תעודת לידה אך כן תוכל לחזק ולסייע לעדותו. תעודה מסוג זה יכולה להיות תעודה צבאית, דרכון, תעודת נישואין ועוד. כאשר אין באפשרותו של התובע להביא כראיות מסמכים רשמיים יכול הוא להגיש עדויות/תצהירים של אנשים המקורבים אליו בצורה זו או אחרת: שכנים, קרובי משפחה, מכרים ועוד. על ראיות מסוג זה להיות אמינות ומשכנעות.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

ליווי משפטי-עסקי לתושב חוזר ועולה חדש

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

משרדנו מתמחה בליווי וייצוג משפטי לישראלים המבקשים לשוב ארצה לאחר שהייה ממושכת בחו"ל, להקים פעילות עסקית בישראל וליהנות מהטבות מס המגיעות לתושב החוזר - קראו כאן בעניין.

ליווי משפטי ליבואני וסוחרי מטבעות ואונקיות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

היה והנך מבקש לייבא לישראל זהב ו/או מתכת יקרה אחרת ו/או להקים עסק המתמקד בתחום, משרדנו, המורכב מעו"ד יוצאי רשויות מס, יוכל לעזור לך - לחץ כאן לפרטים.

גביית חובות מחייבים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו נבחרת של עו"ד ורו"ח להם ניסיון של עשרות שנים בגביית חובות - אנו מייצגים בכל הקשור בגביית חובות אנשים פרטים, עסקים ובנקים ומבחינתנו דין פרוטה כדין מאה.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם