מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין רואה חשבון - רותם סלע, משפטנית


תביעות לשינוי גיל מתבצעות לרוב עקב רישום לא נכון אשר מתגלה לאחר מעשה ובעצם משפיע על שורת זכויות וחובות ביניהן זכאות לקצבאות זקנה, זכויות פנסיה, זכאות למשכנתאות, מועד הגיוס לשירות החובה בצה"ל, אורך השירות בצה"ל ועוד, ועל כן נשקלות בכובד ראש רב. שינוי גיל מוסדר באמצעות חוק קביעת גיל, תשכ"ד – 1963 ותביעות בעניינו מוגשות לבית משפט לענייני משפחה אשר בתחום שיפוטו מתגורר האדם מגיש התביעה. במצב דברים בו לאדם אין מקום מגורים קבוע בישראל, ניתן להגיש הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב. ערעור על פסק דין לעניין זה יוגש לבית המשפט המחוזי.

אדם התובע תביעה לשינוי גילו , עליו לסתור את תאריך לידתו המקורי הרשום במרשם האוכלוסין. ע"מ לעמוד בתנאי סתירה זו על המבקש לעמוד בשני מבחנים אשר ניתן למצוא בסעיף 3 לחוק מרשם האוכלוסין, תשכ"ח-1965, הקובע כי הרישום במרשם האוכלוסין מהווה ראייה לכאורה לנכונות פרטי הרישום. תחילה, עליו להוכיח כי נפל פגם בהליך הרישום המקורי ולאחר מכן להוכיח מהו תאריך לידתו האמיתי. כמו כן חשוב לציין כי תהליך זה עליו להיעשות רק במהלך חייו של אדם ולא לאחר מותו ע"י אחרים.

על פי פסק הדין בע"א 355/59 הרינג נ' היועמ"ש נטל הוכחת יסודות אלו מוטל באופן מוחלט על מגיש התביעה לשינוי גיל ומידת ההוכחה הנדרשת היא הקבועה במשפטים מסוג אזרחי. על התובע לשכנע את בית המשפט כך שתהיה לו, לבית המשפט, האפשרות לבסס מסקנותיו על סמך הוכחות במידה הדרושה במשפטים אזרחיים.
בית המשפט לענייני משפחה פועל על פי דיני הראיות, משמע יש להגיש לבית המשפט ראיות חד משמעיות לגיל לו טוען המבקש. חשוב לציין כי כאשר מאחורי תביעתו של התובע לשינוי גיל קיים בין השאר אינטרס כלכלי, יהיה נטל ההוכחה עליו כבד מהרגיל.

אם כך, באילו אמצעים יכול תובע בתביעה לשינוי גיל, להוכיח את תאריך לידתו המקורי (ה"אמתי")? הראייה החזקה ביותר תהיה תעודת לידה המראה כי הגיל בתעודה אינו הגיל הרשום הנכון. במצב דברים בו לא קיימת תעודת לידה לתובע לשינוי גיל, ניתן יהיה להביא כראייה תעודה ציבורית אחרת אשר מצוין בה יום לידתו של המבקש. תעודה כזו אף כי כשלעצמה אינה הוכחה מכרעת לגילו של אדם לא תהווה ראיה חותכת כמו תעודת לידה אך כן תוכל לחזק ולסייע לעדותו. תעודה מסוג זה יכולה להיות תעודה צבאית, דרכון, תעודת נישואין ועוד. כאשר אין באפשרותו של התובע להביא כראיות מסמכים רשמיים יכול הוא להגיש עדויות/תצהירים של אנשים המקורבים אליו בצורה זו או אחרת: שכנים, קרובי משפחה, מכרים ועוד. על ראיות מסוג זה להיות אמינות ומשכנעות.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

תביעת מפיץ בלעדי כנגד הספק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מורכב מעו"ד ורו"ח המתמחים בדיני זיכיונות ומורגל בליווי מזכים ומזוכים בעריכת הסכמי זיכיון, הסכמי הפצה ועוד וכן בטיפול במחלוקות ובמשברים בתחום - לחצו כאן לפרטים.

לקוח לא עומד באשראי לספקים - דרכי פעולה והתמודדות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); קובי בייארסקי, עו"ד

משרדנו מתמחה בנקיטת פעולות יעילות ומהירות כנגד חייבים ובפעולה בשורה של מישורים במקביל אשר תביא את הלקוח למצב בו עליו לשלם את חובו, גם אם לא היו לו תכניות לעשות כן.

הגנה משפטית לרו"ח ויועצי מס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

אנו מטפלים בתביעות כנגד רואי חשבון ויועצי מס, מטפלים בתלונות לוועדות אתיקה כנגד רואי חשבון ו/או יועצי מס ומגנים על מייצגים רבים וזאת במגוון רחב של תחומים, אתיים, אזרחים ופליליים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם