מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)-אריאל בן אברהם, משפטן


כיום, העידן הגלובלי, הטומן בחובו שינויים חברתיים, כלכליים ותרבותיים רבים - משפיע באופן בלתי נמנע על אורח חיינו.
כך, אנשי עסקים בימינו אינם מחויבים או מוגבלים לסחור או לעסוק בתחומים הגיאוגרפיים של מדינתם בלבד. אמנם, נכונה הטענה, כי גם בעבר סחרו אנשי עסקים עם חבריהם בדרכים חוצי יבשות, אך ההבדל העיקרי טמון בעובדה שכיום "המלאכה" קלה ומהירה יותר - עד אין שיעור.
בשנים האחרונות, אנו עדים לצמיחתם של שווקים מתפתחים או יש לומר-"מתעוררים" שונים ברחבי העולם, כגון: הודו, ברזיל וסין.

שווקים אלו מושכים אליהם משקיעים זרים רבים, בין אם רצונם להקים חברות באותן המדינות, ובין מבוקשם הנו מסחר גרידא.
מאמרנו מתמקד במדינה העצומה בגודלה - סין, המצויה ביבשת אסיה המרוחקת.
הכל יודעים, כי אוכלוסיית סין מונה למעלה ממליארד בני אדם. כך שבאופן טבעי, מדובר בפלח שוק אדיר ואף בלתי נתפס.

אחת הסיבות לכך, הנה כי בסין חלה לאחרונה "צמיחה כלכלית" מהותית, צמיחה אשר גדולה בשיעוריה מצמיחתן של מדינות המערב המפותחות.
צמיחה זו מלווה במדיניות כלכלית מוניטארית ופיסקאלית מפוקחת, אשר בין היתר מכשירה את הקרקע למשיכת אנשי עסקים ומשקיעים זרים למדינה.
כך, ניתן לומר כי מדינות כמו סין, הודו וברזיל עדיפות להשקעה מאשר ארה"ב, יתכן כי הדבר נובע מהפוטנציאל הגלום במדינה המתפתחת.

לראיה, סוכנות הדירוג "מודי'ס", העלתה את דירוג האשראי של סין והונג קונג, תוך שחוזקה הפיננסי - צוין "לטובה". אשר על כן, אין זה פלא שמדינות סין וטאייוון הפכו למדינות המובילות בעולם המייצרות מוצרי צריכה.
בעבר, הדעה הרווחת הייתה, כי יש להקים חברות בסין בעיקר בכדי להפחית עלויות ייצור וכדומה, אך כיום, מלבד התפיסה הקודמת, אנשי עסקים מבינים שסין "נפתחת" למערב, ואף מעוניינת במוצרים השונים המיובאים למדינה כשוק צרכני לכל דבר.
כאשר יש להבהיר, סין הנה עדיין מעצמת "יצוא" לכל דבר!
משכך, מספר בלתי מבוטל של חברות, החלו להקים מפעלי ייצור בסין, הן משום העובדה שבכך יוכלו להוזיל עלויות, והן משום העובדה שמדובר בשוק מתעורר ומתפתח בקנה מידה אדיר, אשר פוטנציאל הצמיחה בו - למעשה בלתי נתפס.

קיימות מספר אפשרויות, בהן ניתן לבחור עת יזם או איש עסקים ירצה לחדור לשוק זה, מס' דוגמאות לכך הן: הקמת חברה בסין, הקמת חברת בת בסין, הקמת מיזם משותף עם אחת מהחברות הפועלות במדינה ועוד...
לא למותר לציין יהיה, כי ההחלטה בדבר הקמת חברה בסין, ראוי כי תיבחן על פי מס' אמות מידה, כגון: מיקום המפעל/חברה, התאמה פיזית/גיאוגרפית, תשתיות ראויות, התאמה "פוליטית" (האם שלטונות המקום מאשרים ההקמה?), רשיונות, עלויות כוח האדם ועוד...

אין ספק כי מדובר בתהליך המצריך אנשי מקצוע מנוסים המלווים את הפרוייקט.
לסיכום, סין הנה מדינה עצומה בגודלה, הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינה דמוגרפית. כיום, סין הנה מעצמה כלכלית אדירה, אשר הפוטנציאל הגלום מהשקעה בה, הנו בלתי נתפס, בייחוד לאור העובדה כי מדובר בפלח שוק עצום, והן משום שמדובר באפשרות להוזיל עלויות ייצור, שכן כוח האדם במדינה זול משמעותית.
כבר עמדנו לעיל על האפשרויות הרבות והשונות העומדות בפני משקיעים ישראליים וזרים עת שוקלים הם לחדור לשוק אדיר זה.

אך יש לזכור, כי מדובר בתהליך ארוך ומורכב, אשר מצריך היוועצות וליווי של אנשי מקצוע.
משרדנו מייעץ לאנשי עסקים רבים ומגוונים , אם ברמה המסחרית ואם ברמה המשפטית, בדבר האפשרויות העומדות בפניהם עת שוקלים הם לחדור לפלח שוק זה ולהקים חברות בסין . משרדנו אף מלווה את הלקוחות אל תוך שטח סין, מחבר אותם עם שותפים אפשריים, ספקים , יצרנים ועוד , תוך התנהלות בשפה הסינית, עריכת הסכמים ועוד.

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

ייבוא מוצרים מחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד

העולם הוא גדול ומעניין - לכל מדינה הפעילות, הפרופיל והתוצרת שלה. מאידך, פלאי הטכנולוגיה, האינטרנט, התחבורה המתקדמת וכו' הפכו את העולם לסוג של כפר גלובלי "קטן", מה שמאפשר לאיש העסקים הישראלי לפעול די בנקל לטובת ייבוא סחורות ממדינות רבות לישראל ו/או לטריטוריות נוספות.

5C - חמשת הסימנים לאבחון סינגפורי

מאת: אודליה כהן שינדורף, עו"ד - ראש דסק דרום מזרח אסיה

אנחנו הישראלים חושבים שאנחנו יודעים לעשות עסקים כי "אותנו הרי אף אחד לא ילמד איך לעשות זאת" אז הרשו לי להציג בפניכם מעט מאחורי הקלעים של תרבות העסקים הסינגפורית - איך המקומיים שופטים את עצמם? איך הם מגדירים אם האיש העומד מולם ורוצה לעשות עסקים?

האם ייצור תחת הסכם OEM מהווה שימוש בסימן מסחרי בסין?

מאת: אבי לוי, עורך דין

פסיקת בית המשפט העליון בסין מהחודש שעבר הביאה עמה בהירות מסוימת בשאלה האם ייצור תחת הסכם OEM מהווה שימוש בסימן מסחרי בסין. ייצור ציוד ומוצרים בסין תחת הסכמי Original equipment manufacturing (OEM) נפוץ מאוד בסין. תחת הסכמי ה- OEM חברה זרה מספקת לחברה סינית דוגמאות מוצר עם סימן מסחרי ומבקשת מחברה הסינית לייצר את אותו המוצר עם אותו סימן מסחרי. במקרים רבים, כל הסחורה מוחזרת למכירה במדינות זרות.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם