מאת: אלי דורון, עו"ד


מטבעות דיגיטליים הם לכל הדעות הדבר הבא. יש הטוענים כי מטבעות אלו הם העתיד בהתגלמותו ובהישען על עמדה זו, כך רבים סבורים, יותר ויותר פעילות מסחרית ועסקית תעבור לזירה הדיגיטלית. יש הטוענים כי טכנולוגיה זו ופעילות זו תלך ותגדל, מה שבסופו של יום יוריד מהותית את המעורבות של המערכת הבנקאית, חברות האשראי, חברות הסליקה ועוד.
 
עינינו הרואות כי כל השוק העסקי, אם בישראל ואם בעולם, לרבות אנשי עסקים גדולים וקטנים, לומד בימים אלה ממש את השינוי המתחולל לנגד עיננו. הן רשויות אכיפת החוק, הן יזמים ואנשי עסקים, לוטשים עיניים לעבר שוק זה של מטבעות דיגיטליים ולפוטנציאל הבלתי מוגבל הגלום בו, מתוך שאיפה לנסות ולהבין לאן הרעיון מתקדם, האם עומד הוא להמשיך ולקבל את אמון המשק ולהישאר או שמא עניין לנו באפיזודה חולפת שלא מצריכה התייחסות של ממש.
כך יוצא, שישראלים רבים מפנימים כי הרעיון הגלום בטכנולוגיה הנתונה והאפשרות להעביר ערך ממדינה למדינה, ללא עלות, במהירות האור – שקולים לשינוי דרמטי, בדומה לשינויים שנראו עם כניסתו של האינטרנט לעולם, ומשכך יש בו כדי להשפיע על החיים על פני הגלובוס ולהגיע לכל ישוב ולכל כפר, לביצוע עסקאות בכל העולם בכל מחיר, גם בעסקאות קטנות, מה שאומר – הגדלת שווקים, פנייה לקהלים חדשים ועוד.
 
הביטקויין לא לבד...
נכון להיום, הביטקויין, שהינו לכל הדעות המטבע הראשון והמוביל, כבר לא לבד. הלכה למעשה, יש בנמצא למעלה מ-900 מטבעות דיגיטליים סחירים בשוק הדיגיטלי ומספרם הולך וגדל. חלקם יותר בולטים ומובילים וחלקם האחר פחות, חלקם ימשיך להתגלגל ואולי אף לגדול בערכו וחלקם האחר – ככל הנראה יעלם. 
מטבעות אלו, לכל הדעות, מביאים חדשנות מרעננת לעולם העסקי שכן רובה ככולה מושתתת על טכנולוגיית ה-Blockchain שהינה טכנולוגיה מתקדמת, בניגוד לטכנולוגיה המיושנת של המערכות הבנקאיות, בעלת 30 שנות וותק המאפשרת העברה של ערך ו/או נכס, ממקום אחד בעולם למקום אחר במיידי, ללא עלות או עלות זניחה, תוך שמירה על עקרונות של אמינות ושקיפות התהליך .
 
טכנולוגיית הבלוקצ'יין ויתרונותיה
טכנולוגיית הבלוקצ'יין מאפשרת קידומם של אין-ספור יישומים אשר יש בהם כדי לאפשר עסקאות של קנייה ומכירה ו/או של העברת בעלות בכסף או בכל נכס או זכות אחרת, כשהכל מתבצע במיידי, ללא מתווכחים וללא עלות. זאת בניגוד לדוגמא להעברות בנקאיות המצריכות כ-3 ימי עבודה, עלויות ועמלות כבדות אשר לפעמים הופכות את העברת הכסף לבלתי כלכלית; זיהוי מורכב של מקבל הכסף באמצעות בנקים ו/או גורמים אחרים המעורבים בתהליך בתמורה לתשלומי עמלה ומעורבות של כמה חוליות מתווכות – טכנולוגיית הבלוקצ'יין מאפשרת ביצוע העברות של בעלות במטבעות ובנכסים אחרים, ברמה ובאופן שהאנושות טרם ידעה כדוגמתה.
טכנולוגיה זו שקולה לכלי פיננסי באמצעותו מועברים כספים בעולם במהירות האור, ללא מתווכים, לכל מקום בעולם, לרבות ליעדים מרוחקים ומנותקים בהם אין בנקים ואין אמצעים לתשלום ומבלי שהמעביר או מי מהצדדים לעסקה יחשוש כי העסקה לא תצא לפועל כמתוכנן ו/או מבלי שמי מהצדדים יוכל לבטל את העסקה משיצאה אל הפועל. כל שנדרש זו גישה לאינטרנט - כלומר, טכנולוגיה זו מאפשרת הגעה לכל מקום בעולם ויצירה של עסקאות בכל סכום, גם בסכומים קטנים, אם ברמת הממכר המוצר, אם במישור של מתן שירותים ואם באופנים אחרים - מה שחושף את כל האנושות לשפה כלכלית חדשה ומאפשר לכל אזרחי העולם להתנהל מול אותו מטבע ומה שעשוי להביא להתקשרויות חדשות, אשר יש בהן כדי לקדם קשרי מסחר ולבצע אין ספור פעולות ומהלכים אשר עד כה פשוט לא ניתן היה לקדמן.
טכנולוגיה מתקדמת זו, אשר יושמה לראשונה בשנת 2009 לטובת העברה של מטבעות, מעודדת הלכה למעשה אין-ספור מיזמים ומהלכים בקרב אנשי עסקים, אם כאלה החיים את עולם המחשבים ואם כאלה שפחות. כשם שרשת האינטרנט עודדה מיזמים, הקמה של אתרים ופלטפורמות אינטרנטיות ששינו לנו את העולם, כך טכנולוגיה זו מזמינה מיזמים ויזמים לקדם רעיונות ופעולות חדשים ומגוונים. טכנולוגיה זו מאפשרת לדוגמא בלבד - העברת כסף או כל שווי אחר, מקצה אחד של העולם לקצה השני, בדומה לאופן בו מועברת הודעת Whatsapp ממדינה למדינה.
מטבע הדברים, הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיית הבלוקצ'יין והחדרתו אל תוך עולם המטבעות והערך, כמו גם יישומו בעולמות אחרים, מציף מגוון רחב של יזמיות מחד ומאידך מעיר ומעורר את עולם המטבעות ויוצר ביקושים משתנים אצל פרטים ואחרים המבקשים אף הם "להשתתף בחגיגה" ולרכוש מטבעות דיגיטליים משלהם. חלק מבקשים לבצע רכישה לטובת השקעה וחלק אחר מבקש לבצע רכישה של מטבעות לטובת יצירת רווח ומימוש ו/או לטובת רכישה של מוצרים, שירותים וכדומה. כמובן שפוטנציאל זה, הגלום במטבעות הדיגיטליים מייצר בין השאר שוק של קונים ושל מוכרים, שוק של המרת מטבעות רגילים במטבעות קריפטונים, שוק של המרת מטבע דיגיטלי מסוג אחד למטבע מסוג אחר ועוד ועוד. התעניינות ופעילות זו, מהלכים אלה, מייצרים פוטנציאל ופוטנציאל זה, מטבע הדברים, מייצר מתעניינים ורווחים.
 
הקמת חברות הזנק ומיזמים
כך יוצא שישראלים רבים מקימים חברות הזנק המושתתות על טכנולוגיית הבלוקצ'יין ו/או מושתתות על טכנולוגיות אחרות המתממשקות עם טכנולוגיה זו. יתרה מזאת, בחלק מהמקרים מבקשים היזמים לקדם מיזם בכל תחום, טכנולוגי או ביו-טכנולוגי וכדומה, לגייס את ההון הנדרש לטובת מיזם טכנולוגי כזה או אחר באמצעות הנפקה של מטבע דיגיטלי ייחודי שהושק על ידם לטובת קהל המשקיעים במיזם וזאת בדרך של ICO.
במקרה כזה, המשקיע כסף במיזם מקבל (בדומה למניה) מטבע דיגיטלי המקנה לו זכות שימוש במוצר המפותח ו/או לקבל שירות הקשור במיזם המוקם וכדומה, כאשר את כל הליך הגיוס מבצעים היזמים באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין, במינימום זמן, ללא מתווכחים, ללא הרשות לניירות ערך (נכון להיום) וללא כל צורך בתשקיף. כך יוצא שטכנולוגיית הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים, מאפשרת גיוס כספים בשונה מאופן הגיוס בעבר, כשהכל מתבצע באפס זמן ובמינימום עלויות, ללא מתווכחים וללא עמלות.   
בחלק אחר של המקרים, מקים היזם את המיזם באמצעות כספים אותם הוא "מביא מהבית" ו/או ממקורות אחרים, כשהמיזם הטכנולוגי הוא זה שעומד לנגד עיניו והרצון לשלבו בטכנולוגיה חדישה, הוא זה שמביא למעורבים את התוצאה. המיזמים המוקמים הם רבים ומגוונים - חלקם פונים לקהל הישראלי וחלקם פונה לעולם כולו; חלקם מושתתים על מטבעות מובלים ומוכרים וחלקם האחר מושתת על מטבעות חדשניים; חלקם מאפשרים התנהלות באמצעות מטבעות מקובלים דוגמת דולר או אירו וחלקם האחר מושתת רק על מטבעות דיגיטליים.

השקת טכנולוגיית הבלוקצ'יין גרמה ליזמים רבים להבין כי היישום גולש לאין-ספור יעדים ומישורים המאפשרים העברת בעלות והעברת קניית או שוויו או ליצור עסקאות ללא עלות וללא תיווך ומשכך מקדמים הם מהלכים, זירות ופעילויות, אשר בסופו של יום, לפחות בחלק גדול מהמקרים, מייצרים למעורבים הכנסות ורווחים נאים.
 
תחום אפור ומסוכן?
בנסיבות שכאלה, הכרוכות בפעילות עסקית וברווחים הנובעים מאותה פעילות ממש, ראוי להדגיש כי בכל הקשור לחבויות המס בגין ההתנהלות זו, אין בנמצא תמימות דעים ואין בנמצא החלטה שיפוטית או חקיקה מוגדרת - הנושא במידה רבה עדיין נמצא בתחום האפור והמסוכן.
מצד אחד, איגוד הביטקויין ואחרים טוענים כי אין בנמצא חבות מס בגין המרה של מטבעות וזאת משום שמדובר הוא לגישתם בהפרשי שער הפטורים ממס, בדומה לדולר או לאירו ומצד שני רשות המס טוענת כי עסקינן בפעילות חייבת במס מלא, אם בשיעור 25% ואם בשיעור של 50%, אליו יש להוסיף ביטוח לאומי בשיעור של 12% ומע"מ כחוק. כך יוצא שהמרחקים בין העמדות שונות, מה שמקרב את הצדדים לכדי עימות משפטי ו/או מורכבות העלולה להשפיע קשות על אלה הפעילים בתחום.
יובהר כי יש בנמצא מחלקות באשר לחבות המס במקרה של מימוש הוני של מטבעות דיגיטליים, משמע – מצב בו המממש אינו עוסק בסחר של מטבעות שכאלה וכדומה. אין ולא יכולה להיות מחלוקת באשר לחבות מס בגין סחר של מטבעות, בגין פעילות של קנייה ומכירה מהירה או בכמות של מטבעות ו/או רווח שמקורו במיזמים אינטרנטיים אחרים. משמע, כל אותם ישראלים המרווחים מחלפנות בתחום המטבעות הדיגיטליים ו/או אלה המרוויחים מהקמה של פלטפורמות מסחר ו/או כאלה המרוויחים מניצול ארביטרזים ו/או מסחר בין פלטפורמות מסחר שונות – חייבים להפנים כי בגין רווחיהם אלה, עליהם לדווח ולשלם מס בישראל וכי הימנעות מלעשות כן עלולה להביא לידי הוצאת שומות ולחשיפה פלילית, מה שמחייב הערכות והתנהלות משפטית חכמה ונכונה אשר גם תנטרל את החשיפה הפלילית וגם תבטיח תשלום מס מינימלי.
 
חוות דעת משפטית
כאן המקום לציין כי בחלק בנסיבות בהן פעיל בתחום האמור מקבל חוות דעת משפטית האומרת לו כיצד עליו לנהוג וכיצד עליו לדווח או לא לדווח, אזי עצם חוות הדעת המשפטית שומרת עליו מפני טענות פליליות. משמע, אם הוא פועל על סמך חוות הדעת ועושה את שנאמר לו, לא ניתן יהיה לייחס לו עבירות פליליות ולכן חשוב שאותו ישראלי יקפיד לקבל חוות דעת שכזו.
משרדנו עורך עבור ישראלים רבים חוות דעת שכאלה, מה שכאמור מנטרל את חשיפתם הפלילית וזאת בכפוף לכך שהם אכן מבצעים את מה שמומחי משרדנו בתחום המס, עו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, אמרו לאותו גורם לבצע. לחוות דעת משפטית ישנה חשיבות מכרעת במיוחד בימים אלה, בהם עדיין אין פסקי דין בתחום, אין חקיקה בתחום, ועדיין לא ברור מה מצבם המשפטי אל מול רשויות המס. בנסיבות אלה רצוי מאוד לפנות למשרד המתמחה בדיני מס ומטבעות דיגיטליים, על מנת שזה ייתן לישראלי הנחיות והוראות פעולה המבטיחות שקיפות ונטרול חשיפה פלילית.
נכון להיום יש בנמצא אלפי ישראלים המעורבים בתחום - קונים מטבעות דיגיטליים, מוכרים, סוחרים ועוד, אם במזומן ואם באופנים אחרים. לפעמים עושים הם עסקאות בודדות בשבוע ולפעמים עושים הם מאות עסקאות ביום ומשכך, מטבע הדברים, גם גורפים הם רווחים. חלקם מדווח כדין לרשויות המס בישראל על פועלם ומשלמים את המס המתחייב וחלקם האחר מתעלם מחובת הדיווח וחי בשוגג בעולם "נטול מס". כל זאת בעוד יש בנמצא ישראלים אשר הרוויחו כבר עתה סכומים גדולים מאוד.
 
מצב דברים זה, כך אנו משוכנעים, מחייב התנהלות משפטית חוקית ושקופה, באמצעות עו"ד מסים המתמחה במטבעות דיגיטליים, אשר מחד תבטיח נטרול חשיפה פלילית ומאידך תצמצם את חשיפת המס. אותם ישראלים הפועלים היום בתחום ומרוויחים חייבים להפנים כי רשות המס לא מתכוונת לוותר על המס בגין הרווחים, בטח שלא העסקיים, ומשכך כל עוד הנושא לא מוסדר על ידם - החשיפה נשמרת. המשמעות היא שישראלים המרוויחים ולא מדווחים על הרווחים מפועלם בתחום המטבעות הדיגיטליים, נמצאים בחשיפה לעבירות פליליות אשר עניינן באי דיווח ו/או דיווח כוזב ו/או אי תשלום מס בגין פעילות זו.

משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, מתמחה במיסוי מטבעות דיגיטליים - משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים הפעילים בתחום המטבעות הדיגיטליים ומשכך יש לנו את הידע והניסיון להבטיח את האינטרסים של הלקוח, תוך שמירה על עקרונות של שקיפות וחוקיות.

אנו מציעים לכל מי שפעיל בתחום - אם בסחר, במימוש פשוט של מטבעות, בכרייה ואם בכל דרך אחרת - לדאוג לקבל מענה משפטי נכון. פנה אלינו עתה ואנו נדע לשמור על האינטרסים שלך!
התקשר כעת לעו"ד אלי דורון 
054-4251054

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם